Didelių pramoninių ar komercinių pastatų savininkams patalpų vėsinimas tampa tikru galvos skausmu. Tradiciniai sprendimai reikalauja daug energijos, kuri vis brangsta. Alternatyva Lietuvą pasiekė iš Italijos. Tai paprastas ir efektyvus sprendimas, naudojantis patalpų vėdinimui vandens garavimo procesą.

Kondicionuoti orą didelėse pramoninėse patalpose labai brangu. Erdvės čia didžiulės, patalpos dažnai prastai izoliuotos, tad energijos poreikis – milžiniškas. Be to, oro kondicionavimas netiekia šviežio oro į patalpas, kondicionavimo proceso metu tiesiog maišomas patalpų viduje esantis oras.

„Mes bene pirmieji Lietuvoje įdiegėme „ColdAir“ išgarinančią vėsinimo sistemą vieno iš mūsų siuvimo cechų patalpose Kaune, - sako Ramūnas Damalakas, UAB „Omniteksas“ technikos direktorius. – Cecho plotas – apie 2 000 kvadratinių metrų, čia dirba apie 150 žmonių. Iki vėsinimo sistemos įdiegimo patalpoje buvo labai tvanku – čia prišildavo ir nuo žmonių, ir nuo įrangos. Žmonės, dirbę nekomfortiškoje aplinkoje, darydavo daugiau klaidų – vėl nuostoliai bendrovei.“

Pašnekovas buvo skeptiškai nusiteikęs dėl galimybės problemą išspręsti oro kondicionavimo būdu. Jam teko tai daryti kitose vietose ir rezultatai buvo prasti.

„Kondicionuojant orą komfortas patalpose netolygus, vieniems – per šalta, kitiems – per karšta, - pasakojo UAB „Omniteksas“ technikos direktorius. – Be to, energijos sąnaudos didžiulės. Pabandėme įsidiegti „ColdAir“ sistemą ir nesigailime. Gavome oro filtravimą, vėsinimą ir vėdinimą vienos sistemos dėka. Jei būtų reikėję diegti visas tris atskiras sistemas, energijos sąnaudos būtų išaugusios dešimteriopai“.

UAB „Omniteksas“ planuoja diegti „ColdAir“ išgarinančią vėsinimo sistemą ir kitose savo patalpose.

„ColdAir“ sistema kitose šalyse išpopuliarėjo gerokai anksčiau. Kaune įsikūrusi įmonė „Orfėjas“ siūlo Italijos firmos „Impresind“ remiantis šia technologija sukurtą sprendimą.

„Tai ekonomiška ir aplinką tausojanti sistema, pasižyminti labai paprasta konstrukcija ir eksploatavimu, - pasakoja Giedrius Dekaminavičius, UAB „Orfėjas“ direktorius. – Lietuvoje ji dar nepopuliari dėl to, kad projektuotojai, statytojai ir užsakovai mažai žino apie šios sistemos panaudojimo būdus“.

Sistemos veikimo principas paremtas vandens ir oro fizikinėmis savybėmis . Į patalpas įeinantis karštas oras, garindamas vandenį, netenka dalies šiluminės energijos ir atvėsta. Visas oras yra paduodamas iš lauko, tokiu būdu patalpos yra ne tik atvėsinamos bet ir vėdinamos, kas labai svarbu viduje dirbantiems žmonėms. Oras juda pro garinimo filtrus nedideliu greičiu, todėl išvengiama vandens lašų susiformavimo – išvengiama vandens purškimo į patalpas, o tuo pačiu oras ir išvalomas.

„ColdAir“ pučia mažiau atvėsintą orą nei kondicionierius, bet pučia galingiau. Todėl nėra to nemalonaus šalto vėjo efekto, nuo kurio galima peršalti.

Įrenginys labai paprastas. Jis turi vandens siurbliuką, kuris nuolat drėkina celiuliozinius filtrus – vanduo į juos teka iš įrenginio apačioje esančios panelės. Į panelę vanduo patenka iš vandentiekio sistemos. Reikalinga tik šalto vandens atšaka. Orą pro filtrus pučia įrenginio centre įrengtas ventiliatorius. Į patalpas oras paskirstomas per centrinį 4 arba 6 krypčių difuzorių arba ortakių sistemą.

UAB „Orfėjas“ prekiauja „ColdAir“ sistemos įrenginiais, teikia garantinio ir pogarantinio aptarnavimo paslaugas. Įmonės specialistai taip pat konsultuoja ir moko projektuotojus bei „ColdAir“ sistemą įrengiančių firmų darbuotojus. Pats įrengimo procesas labai paprastas, darbus gali atlikti bet kuri santechnikos darbais užsiimanti įmonė: pagrindinis reikalavimas – atvesti vandentiekio atšaką montuojant.

„Sprendimas idealiai tinka didelėms erdvėms - tokioms kaip gamybinės ar komercinės patalpos, sporto salės ir t.t, ten kur būna daug žmonių . – pasakoja UAB „Orfėjas“ direktorius. – Didelės erdvės pastatai dažnai būna nesandarūs, bet „Coldair“ sistemai tai įtakos neturi. Sistema projektuojama taip, kad oras pastate pasikeistų apie 10 kartų per valandą, viduje esantis karštas oras yra nuolat išstumiamas, pakeičiamas atvėsintu lauko oru. „ColdAir“ sistema efektyviai atvėsina esant atviroms durims ir langams, jokios problemos, jei, tarkim, sandėlio ar cecho vartai atsidaro, kai reikia įvažiuoti transportui. Oro srautas juda patalpos viduje ir visur sukuria vienodą komfortą. Elektros energijos sąnaudos maždaug 5 kartus mažesnės, nei reikalingos oro kondicionavimui, vandens sąnaudos irgi labai mažos – 19 kW šalčio galios ir 13 000m3/val. našumo įrenginys per valandą vidutiniškai sunaudoja 43 litrus vandens ir tik 1,2 kWh elektros energijos. Įrenginio sukuriamas vėsinimo poveikis yra beveik natūralus“.

Įrenginiai visiškai automatizuoti. Vanduo rezervuare automatiškai pasikeičia kas 4 valandas – tai apsaugo nuo bakterijų veisimosi. Nuo to taip pat apsaugo ir vandens temperatūra, kuri yra žemesnė nei palanki bakterijų veisimuisi.

Impresind Coldair gariniai vėsintuvai

Įrenginiai būna dviejų tipų – montuojami ant stogo arba sienos, pagal užsakovo poreikį.

Sistema efektyviausiai veikia esant karštam ir sausam orui. Vidutinėje klimato juostoje, kurioje yra Lietuva, sausiausia ir karščiausia būna dienos metu. Būtent tada atsiranda didžiausias poreikis šaldymui. Kaip tik tokiom sąlygomis, kada reikalingas didžiausias vėsinimas, „ColdAir“ sistema veiks efektyviausiai. Naktį ar apsiniaukusią lietinga diena, vėsinimo poreikis būna nedidelis, kartais užtenka patiekti neatvėsinto lauko oro, kad būtų užtikrinta komfortiška temperatūra viduje.

Panašu, kad „ColdAir“ sistema greitai taps vienu iš populiariausių patalpų vėsinimo sprendimų tarp Lietuvos įmonių. Tai turėtų nulemti šios vėsinimo sistemos savybių kombinacija: mažos energijos sąnaudos, nebrangus ir paprastas įrengimas bei eksploatavimas, efektyvumas ir komfortas.

 

UAB ORFĖJAS visiems susidomėjusiems „ColdAir“ sistema suteikia galimybę nemokamai išbandyti mobilų „ColdAir“ įrenginį PTB 100, kurio šaldymo galia 15kW. Šis įrenginys turi nuosavą 75 litrų vandens rezervuarą ir gali vėsinti konkrečią darbo vietą didelėje patalpoje.

1. „ColdAir“ - ekonomiška ir aplinką tausojanti sistema, pasižyminti labai paprasta konstrukcija ir eksploatavimu. Sistemos veikimo principas paremtas vandens ir oro fizikinėmis savybėmis. Į patalpas įeinantis karštas oras, garindamas vandenį, netenka tam tikro šiluminės energijos kiekio ir atvėsta.

2. Sprendimas idealiai tinka didelėms erdvėms, tokioms kaip gamybinės ar komercinės patalpos, sporto salės ir t.t, ten kur būna daug žmonių . Didelės erdvės pastatai dažnai būna nesandarūs, bet „Coldair“ sistemai tai įtakos neturi. Sistema projektuojama taip, kad oras pastate pasikeistų apie 10 kartų per valandą, viduje esantis karštas oras yra nuolat išstumiamas, pakeičiamas atvėsintu lauko oru. „ColdAir“ sistema efektyviai atvėsina esant atviroms durims ir langams. Oro srautas juda patalpos viduje ir visur sukuria vienodą komfortą. Elektros energijos sąnaudos maždaug 5 kartus mažesnės, nei reikalingos oro kondicionavimui, vandens sąnaudos irgi labai mažos.

 

Nuoroda į originalų straipsnį www.jumsinfo.lt svetainėje